Mechatronikai technikus

Az utóbbi tíz évben a világban a mechatronikát több szakterületet felölelő (multidiszciplináris) műszaki területként mutatják be. E folyamatokat figyelembe véve a középiskolákban is elindították az ennek megfelelő oktatási programokat. A mechatronika a termelést egészében vizsgálja, a rugalmas gyártósorokra és a robotikára összpontosítva. Fő alkalmazása a gépkocsigyártás, a mobiltelefon, a laptop gyártás terén valósul meg, de alkalmazzák az egyszerűbb elektromotor, szivattyú és háztartási kisgépek gyártásában is. A robotok és a szimulátorok leggyakoribb alkalmazása a termékek csomagolása, hegesztői munkafeladat, festés stb. során valósul meg. Ezek rugalmassága abban nyilvánul meg, hogy a gyártósor könnyen átalakítható más tevékenység végzésére, valamint a legkülönbözőbb termékek készítésére – a piaci igényekkel összhangban. Ezt a számítógépek széleskörű alkalmazásával érik el, amelyek könnyen átprogramozhatóak a gyártósor átrendezésével és robotkar alkalmazásával.

Az okatás módja

A mi iskolánkban adottak a feltételek, hogy a tanulók megfelelő gyakorlati tudásra is szert tegyenek. A szaktantermekben CNC gépek, robotkar, PCL-berendezések (programozható logikai vezérlők), a mikrokontrollerek tesztelésére és programozására alkalmas fejlesztőrendszerek, érzékelők és végrehajtó szervek (főképpen a pneumatika területén) találhatók, és személyi számítógépek is.

Kompetencia – tudás, képesség és jártasság, amit a tanuló megszerezhet az oktatás során

A mehatronikai technikusok az oktatás során megtanulják a kisebb rugalmas autamatikus gyártósorok (melyek rendelkeznek robotkarral is) tervezését, összeszerelését üzembe helyezését és karbantarását. Emellett elsajátítják a robotok, programozható logikai vezérlők (PLC-k), mikrokontrollerek programozását, és az egyszerűbb gyártósorok irányítását és követését végző programok elkészítését (SCADA).

Munkavállalás

Termékgyártással foglakozó vállalatokban és terméktervező irodákban. Mind több kisebb cég és magánvállalkozó vásárol kisebb rugalmas automatikus gyártósort és robotokat termékeik piacképességének hatékonysága és választék növelése éredkében. Ilyen cégeknél szükség van fiatal, jól képzett alkalmazottakra, akik ismerik az új technológiákat.

Továbbtanulás

Az itt megszerzett alaptudás lehetővé teszi a sikeres továbbtanulást bármely főiskolán, egyetemen, nemcsak a mechatronika, elektrotechnika és gépészet terén, hanem más mérnöki szakokon is.

© Tehnička škola „Ivan Sarić“, 2021
Design by Silvia Bajić